Επίσκεψη στο Αγρόκτημα της Αμερικάνικης Γεωργικής Σχολής

Στις 12 Ιανουαρίου 2015 πραγματοποιήθηκε επίσκεψη στην Αμερικάνικη

Γεωργική Σχολή, στα πλαίσια του μαθήματος Σ.Ε.Π.

Στην επίσκεψη πήραν μέρος 84 μαθητές της Γ¨Γυμνασίου, όπου παρακολούθησαν δυο προγράμματα:

1) Το άρμεγμα των αγελάδων και την παρασκευή τυριού (από τους ίδιους τους μαθητές),

2) Το σιτάρι, παρασκευή ζύμης (από τους μαθητές).

Τέλος ενημερώθηκαν για τον τρόπο λειτουργίας της σχολής καθώς και για τον επαγγελματικό προσανατολισμό μετά την ολοκλήρωση των σπουδών της σχολής.

This entry was posted in Εκπαιδευτικές Επισκέψεις and tagged , . Bookmark the permalink.

7 Responses to Επίσκεψη στο Αγρόκτημα της Αμερικάνικης Γεωργικής Σχολής

1. Lonny says:

I’m not sure xanax prescription without insurance It will change multiple industries at once and force entrenched players to rethink every one of their strategies

2. Oswaldo says:

Will I be paid weekly or monthly? trileptal tegretol comparison Taking simple preventive actions will allow people to continue to enjoy themselves without putting their hearing at risk,» commented Dr Etienne Krug of the WHO.

3. Connie says:

I’d like to send this parcel to xenadrine side effects dangers If yourcompany doesn’t offer an employer-sponsored retirement plan, consider saving inan individual retirement account, or IRA

4. Sammie says:

Where’s the postbox? valium en vliegen «Children with these conditions can have poorer quality of life, poorer social and emotional development, and poorer educational achievement

5. Deandre says:

I’m a member of a gym dash diet weekly menu The five major Dublin public voluntary hospitals have failed to comply with a HIQA recommendation that they should hold their board meetings in public, two years after the health safety watchdog told them they should do so.

6. Brody says:

Where are you from? does valium and xanax show up the same in a urine test «The state party’s books are currently in the red, so it makes sense to turn to PAC financing at this time.»

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται.