Σχετικά με εμάς

Ιστορία

Το 2ο ημερήσιο Γυμνάσιο Ελευθερίου Κορδελιού, τριτάξιο, ιδρύθηκε το 1980, συστεγάζεται με το 2ο Γενικό Λύκειο Ελευθερίου Κορδελιού στο σχολικό συγκρότημα επί της οδού 25ης Μαρτίου (πρώην Μελισσάνθης 8) στο Ελευθέριο Κορδελιό, συνοικία του δήμου Κορδελιού Ευόσμου, στα δυτικά του πολεοδομικού συγκροτήματος της Θεσσαλονίκης. Στο ίδιο κτίριο στεγάζεται νηπιαγωγείο, με χωριστή αυλή.

Χώροι

Το σχολικό συγκρότημα διαθέτει επίσης κλειστό γυμναστήριο (ανακαινισμένο μέσα στο 2023).Το σχολείο βρίσκεται κοντά στη βιομηχανική περιοχή της Θεσσαλονίκης, γεγονός που καθορίζει τις περιβαλλοντικές συνθήκες της περιοχής και, εν μέρει, την επαγγελματική ενασχόληση των κατοίκων.Διαθέτει σύγχρονες εγκαταστάσεις (αίθουσα εκδηλώσεων, αίθουσα Η/Υ, υπαίθρια γήπεδα μπάσκετ, βόλεϊ και ποδοσφαίρου, βιβλιοθήκη).