Καλωσήλθατε στη νέα σχολική μας ιστοσελίδα!

Στον ιστότοπο αυτό θα βρείτε νέα, ανακοινώσεις και πληροφορίες για το σχολείο μας.

Επισκεφτείτε τις διάφορες σελίδες μας για να μάθετε περισσότερα.

Στο αρχικό Μενού κάτω από το Σχολείο μας μπορείτε να βρείτε διάφορες χρήσιμες πληροφορίες σχετικά με τους εκπαιδευτικούς που πλαισιώνουν το σχολείο μας, την προσβασιμότητα στο Σχολείο μας, κανονισμούς λειτουργίας, το σχέδιο δράσης και την εξωτερική αξιολόγηση του Σχολείου μας.

Τα τελευταία μας νέα!

Ρωμαϊκός και βυζαντινός περίπατος

Την Τετάρτη 10 Απριλίου 2024 μαθητές και μαθήτριες της Β Γυμνασίου πραγματοποιησαν εναν περίπατο σε ρωμαϊκά και βυζαντινά μνημεία της πόλης μας.

Ξεκινώντας από τον ιερό ναό του Αγίου Δημητρίου, οι μαθητές ξεναγήθηκαν στον χώρο, ειδαν απο κοντα την αρχιτεκτονική, την τέχνη του ψηφιδωτού, της τοιχογραφίας και ένιωσαν την κατάνυξη στην κρύπτη του Αγίου.

Στη συνέχεια η  Ροτόντα που  η ιδιαίτερη αρχιτεκτονική εντυπωσίασε.

Επόμενη στάση η Αψίδα, η Καμάρα όπου παρατήρησαν την ανάγλυφη διακόσμηση και τον σχεδιασμό της.

Ο περίπατος κατέληξε στο Γαλεριανό συγκρότημα.

Η επαφή των μαθητών με ιστορικά τοποσημα της πόλης στόχευε στην κατανόηση της αδιαλειπτης ιστορικής συνέχειας τους και στην ένταξη αυτών των μνημείων στην καθημερινότητα και στη διαφορετική χρήση τους στο περασμα των αιώνων.

Υπεύθυνες καθηγήτριες : Στεφανίδου Ηλιανή ΠΕ02, Τσιβούλα Ελένη ΠΕ02.

Ευχαριστούμε τους συνοδούς καθηγητές Παπατζέλου Μαρία ΠΕ08, Τσοτσάκη Ιωάννη ΠΕ86 και τη νοσηλεύτρια του σχολείου Δέσποινα Παπαδοπούλου.